aktualności

Wywiad Pawła Kukiza w Teraz Rock

Wywiad Pawła Kukiza w Teraz Rock

Z okazji wydania płyty „Wyspa Zielona” przez Kukiz & Perverados, Paweł Kukiz udzielił wywiadu dla magazynu Teraz Rock. Głównym tematem był nowy krążek, ale znalazło się w nim kilka ciekawych pytań na inne tematy. Oto kilka fragmentów rozmowy z Jackiem Nizinkiewiczem:

-Polityk znajduje jeszcze czas na muzykę?
-Nie jestem politykiem w sejmowym rozumieniu polityki. W rozumieniu parlamentarnym polityk, to osoba która dąży do zrealizowania partykularnych interesów kosztem obywateli. U mnie to wygląda zupełnie odwrotnie. Oddaję całego siebie obywatelom. Na polityce finansowo tylko tracę, ale ten system POPIS-owego łupienia obywateli ktoś musi zatrzymać.

-Zostawmy politykę.
-Muzyka jest moją pierwszą miłością. Jeśli ktoś jest muzykiem, to muzyka zawsze będzie mu towarzyszyć, bez względu na to, czy jest też piekarzem, kierowcą, posłem, biznesmanem, czy musi pracować na budowie w Niemczech ze względu na niską sprzedaż płyt. Miałem taki okres, że po czasie Aya RL, na początku lat 90., musiałem utrzymywać rodzinę pracą na budowie, właśnie ze względu na brak kasy z muzyki. Gdy wróciłem do Polski, nagrałem płytę z Piersiami. Muzyka nigdy nie przestała we mnie grać.

-Jak powstała płyta Wyspa Zielona, firmowana: Kukiz & Perverados?
-To w krzywym zwierciadle kronika polityczno-społeczna ostatnich lat. Niektóre utwory powstały trzy, cztery lata temu i zostały tylko zmodyfikowane. Inne napisałem niedawno. Wszystkie numery, nawet te starsze, były dla mnie na tyle ważne, że chciałem je nagrać i wydać.[…]

-Mam wrażenie, że część piosenek ma potencjał radiowych hitów w stylu bardziej pastiszowych Piersi, chociażby Wyspa Zielona czy Wakacyjna miłość z brodą, a mimo to wszystko media zignorowały płytę lub w najlepszym wypadku mocno ją skrytykowały.
-To jest radiowa płyta nie grana przez radia. Mam wrażenie, że skrytykowano ją lub przemilczano przez moje nazwisko. Gdybym nie zajmował się polityką, to pewnie reakcje byłyby inne. W Polsce jest tak, że jakakolwiek działalność polityczna osoby spoza polityki jest automatycznie osądzana negatywnie. Muzyk nie ma prawa zajmować się polityką, bo nie! Tak działa nasz system i establishment. System boi się, że zbuduje osobę, która chce go zwalczać.[…]

-A powstanie nowa płyta Borysewicza i Kukiza?
-Chciałbym. Muszę zadzwonić do Janka. Mam nadzieję, że jeszcze coś zrobimy. Nie mam tyle życia, żeby zrealizować wszystkie swoje projekty muzyczne. Nie mam w sobie teraz tego spokoju, żeby śpiewać piosenki o wierze i miłości. Ale wierzę, że lepsze czasy jeszcze nadejdą. Jednak na pewno nie w najbliższym roku, bo teraz czeka nas polityczna rzeźnia. Ja swojej przygody z muzyką nie kończę, ale teraz jestem na wojnie.

Całość do przeczytania w nowym, styczniowym wydaniu magazynu Teraz Rock!

Teraz Rock styczeń
image-981

Płyta „Wyspa Zielona” do kupienia na Empik.com

Kukiz i Perverados na Facebooku

Kontakt w sprawie koncertów:
tel: +48 22 839 35 05
kom: +48 602 231 852
e-mail: amc@amc.pl